I morse vaknade jag och skulle lämna barnen- det slipper jag ju inte ifrån fast jag är hemma sjuk, och M är i stockholm, då höll jag på att svimma så fick ringa dagis och ha barnen hemma, de var inte sugna på att hämta dem!!! Hahaa! Så idag har vi- läs jag mest hasat omkring i för stor munkjacka och sov shorts, barnen har badat två gånger och Zoë Mae är snart inne på tredje timmen förmiddagslur, även jag har sovit en stund!
Vi har ätit spaghetti och köttfärssås till lunch och Z åt tre portioner!!!

Jag lägger ju inte upp allt jag shoppar, jag lägger upp ibland, men är dålig på outfit bilder, mycket för att jag har samma kläder från samma ställe 5 dagar i veckan och på helgen då är jag oftast ute med barnen och inte så spännande klädd! Har en i mina ögon fantastisk garderob full med fina kläder och fantastiska väskor som aldrig blir använt och det är synd! Jag är heller inte sponsrad av någon/ några, får inte rabatt eller tillsänt något spännande till mig så allt detta faller lite i glömska här hos mig- tro nu inte jag är bitter eller avundsjuk, vill bara förklara, det blir ju mer naturligt att fota och bära saker när man kanske har ett samarbete eller liknande, så när jag köper något glömmer jag oftast att fota det för jag har inte på mig det förren kanske på helgen!!
Så hur ser jag ut egentligen när jag inte har chinos och skjorta!!! Älskar T- shirt, jeans gärna slitna, mjuka och lite för stora, sneakers eller ballerina, ledigt och bekvämt är mitt ledord och skinnjacka- då är jag Agnes, till fest skinnbyxor, T- shirt och kavaj!!!
Idag lägger Emma- min bloggboss upp en bild på instagram på ett par skor- jag dör så snygga, från det där Ldir som alla har och pratar om! Går in och kollar in dem, 1999 kr, mycket pengar när man som jag denna månad redan shoppat för många många tusenlappar, har köpt vinterjacka och två höstgarderober till barnen, går och funderar hela dagen om jag ska köpa- och ja det gjorde jag till slut!!! Lycklig som få!
Vet inte om ni tänkt på en sak, att nästan alla som har en blogg har exakt samma kläder, prylar och inredning, några sticker ut, och där är jag, jag har inte samma saker som alla andra men dessa skor måste jag ha!!!
Så tack Emma- aka Att vara någons fru och mamma och sånt- nu är jag 1999kr fattigare!!! Skämt åsido!!
Hoppas nu jag tagit rätt storlek, fötterna mina är skumma efter barnen, 35 till 37 till 36, nu vet jag aldrig när jag provar skor!!
Bakade även muffins idag, som jag proppade fulla med M&M’s de blev supersmarriga!

Vi har även lekt sjuksyster och är inte denna lilla syster det sötaste ni sett??
Ni ca 500 som läser varje dag, vill ni ha frågestund, saknar ni något, ska jag bli bättre på något?? Tacksam för svar och oändligt tacksam för er som läser mig och lämnar små avtryck här ibland!!
Tacksam!!!

Hej! Har tittat in här några gånger och tänkte bara lämna en liten hälsning.
Jag gillar din blogg just för att den är lite annorlunda o inte så ”redigerad” som en stor blogg kan vara. Krya på dig!
Bra skrivet!
Jag vet vilka skor du menar, de verkar jättesköna, och så är de ju så snygga!
Tycker den är jättebra precis som den är!=) kram Linda
Hej, har nyss upptäckt din blogg. Tycker om det du skriver. Känner igen mig och ler alltemellanåt. Uppskattar också verkligheten och att det inte är så finslipat perfekt jämnt, för vem har nu det så egentligen. Hälsningar från andra sidan bottenviken o en som talar muminsvenska.
Hej! Jag lämnar inte kommentarer så ofta. Jag gillar att ”kika in hos dig” därför att du ger mig känslan av att ”alla kan”. Missförstå mig rätt! Det känns naturligt, livnära & uppriktigt!
Jag har suktat efter skorna oxå… Budgeten säger dock nej just nu. Lägg gärna upp bilder när du får dina, kan inte se mig mätt 😉 Take care!
Hm, ja det där bloggfenomenet att ”alla” (tack och lov med några undantag) har liknande outfits från Creative lounge, Chill norway och allt vad deras samarbetspartners nu heter – det känns lite trist och enkelspårigt..
Tack för lite variation! 🙂 Tyvärr är man ganska lättpåverkad, viktigt dock att man är medveten om att många är sponsrade…
Krya på dig!