Att vika sig för dumheten är ett nederlag för mänskligheten!

Det är vad jag skulle vilja ägna en hel roman till, men jag varken orkar eller vill, med tystnad ska vi mötas, detta är det sista som näms, därefter tystnad och i den skall vi minnas det som kan och vill bli ett minne! Så jag besparar mig själv och alla andra detta! Jag väljer att med stor sorg konstatera att det är som det är, men sorgen börjar sakteliga bytas ut mot ilska mot saker man inte kan påverka! Ilskan skall sen läggas ner i en ask och brinna, borta är du och skall så förbli!
Här hemma bakas det en björnbärspaj med de mest precisa måtten och perfektionen att jag har emigrerat ut från köket, jag tvättar i tvättstugan och tittar på Emil mellan varven! Lyckan i magen går inte att ta miste på, sorgen i hjärtat är där, glädjen i hjärnan är ny, jag är ganska tillfreds, men där är smolk i bägaren!!
Z kutar runt i espadrillos, strumpor och sin finaste klänning! Livet det är bra förunderligt det, alldeles för stort att greppa! Har lyx pass två dagar i rad, 12-16 och hann gå pw i morse sen unnade jag mig 35 min roman läsning istället för gymmet och det var underbart!
När man väl bestämt sig så är det skitsamma, ett ord eller två gör varken från eller till? Eller hur, lika jävla oresonligt är det, lika jävla illa är det!
Fridens gott folk! Nu går vi vidare och vänder blad!

20140707-221633-80193131.jpg

Rekommenderade inlägg